מצוקת עובדי הבניין וכיצד מתנהל עם זו הקבלן אמיר יקותיאל

הפרויקטים החדשים של הקבלן והיזם אמיר יקותיאל המשובצים בהוד השרון ובשאר אזורי השרון נהנים מתנופת פיתוח חסרת תקדים, אלא שלפעמים כאשר מסתכלים על כל המבנים בשוק הנדלן המקומי ותוהים רגע מי עומד מאחורי הפרויקטים. אז נכון שהקבלנים לרוב הם יהודים או ערבים אבל כאשר מתחילים לעשות דריל דאון רואים שבמרבית המקרים הפועלים עצמם הם סינים שמגיעים לכאן כדי לעשות כסף מעולה. השכר הממוצע אגב של פועל בניין סיני עובר בהרבה את שכר המינימום בארץ. נכון, מדובר כאן על עבודה קשה שבצידה שעות ארוכות ביום תחת השמש הקופחת בקיץ או בקור בחורף. אלא שלמרבה הצער צעירים ישראלים כמעט ולא מגיעים לעבודות האלו, צללנו לבודק מה הסיבה.

מנטליות או אופי

המסלול של הצעיר הישראלי די ידוע, בית ספר תיכון, תקופה לפני הצבא בה בדרך כלל הוא עובד בעבודות מזדמנות וטס לטיול קצר, צבא במשך שלוש שנים (שנתיים לבנות) ולאחר מכן הטיול הגדול של אחרי הצבא, כך זה נראה בערך בשלושים השנה האחרונות. לאחר הטיול מתיישבים הצעירים ומנסים להתקבל לאוניברסיטאות או למכללות ברחבי הארץ, רק בגיל 25, לאחר תואר ראשון הם מתחילים לחפש עבודה רצינית, לראשונה בחייהם, בדרך כלל עם תואר בצד שלא שווה יותר מדי. אז למה הם לא הולכים לענף הבניין, מקום בו אפשר לבנות קריירה ולהרויח סכומים יפים. ובכן, אחת הסיבות המרכזיות היא שהישראלים התרגלו להיות מפונקים, עבודה במשרד פרסום עם המזגן והפסקות הצהריים הרבה יותר מהנה מאשר לסחוב קורות עץ ולהרכיב פיגומים. סיבה נוספת היא הנטיה של הישראלים להתקבץ לעדרים. אנחנו רואי םאת זה בכל מקום, הישראלים פשוט חוששים להיות הלפיד שלפני המחנה.

יקותיאל קבלן

 

 

 

 

מה צריך לעשות?

כדי לפתור את בעיית הצעירים שלא עובדים בענף הבניין כדאי אולי להציץ במה שמתרחש בפרויקטים של אמיר יקותיאל בהוד השרון. נטייה ורצון למשוך צעירים זה לא מספיק וחייבים לתת להם הטבות מפיגות בשלב ראשון כדי שיאותו לעבוד בענף הבנייה. כך הפרויקטים שאותם בונה אמיר יקותיאל, בהם מגדלי הדר, מתחם הרכבת וכמובן הביזנס סנטר שעתיד להיפתח בחודשים הקרובים בהוד השרון, אמורים למשוך קהל רב. שכר גבוה במיוחד ותמריצים אחרים מונהגים בידי המדינה יוכלו להחזיר את הצעירים לענף הבנייה ממש כפי שהיה כאן מקובל בשנות החמישים והשישים. אם זה לא יקרה, מהר מאוד הבנאים הישראלים האחרונים ייעלמו מהנוף, וכל מה שנשמע יהיה סינית או שפה מזרח אירופאית אחרת.. אין בזה שום רע כמובן, אם שוכחים לרגע מהחזון של דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל

Speak Your Mind

*