פתיחת חנות וירטואלית קוד פתוח

אחד הקונספטים היותר מרתקים בתחום האינטרנט, ולא רק מרתקים אלא גם מעצימים ומעשירים מאוד, הוא "קוד פתוח". את הקונספט הגה ריצ'רד סטולמן, לפני כבר למעלה מ- 30 שנה, במטרה לאפשר הפצת ידע באופן ישיר, מבלי שתאגידי ענק יוכלו לשלוט עליו, ובכך להבטיח שבני אדם רבים ככל האפשר ייהנו מהקידמה והאופציות החדשות שהיא מביאה.

על בסיס הקונספט הנ"ל, ובאמצעות מערכות בניית אתרים שהפופולאריות שבהן הן וורדפרס, ג'ומלה ודרופל, הוקמו אתרים רבים שנהנים ממגוון אפשרויות וזאת מבלי להידרש להשקעה גבוהה בעת בנייתם או במהלך תפעולם השוטף. גם עבור מי שרוצה ליהנות מכל היתרונות של חנות וירטואלית קוד פתוח הוא דרך מומלצת ורבת יתרונות אך מצריכה ידע מוקדם ומהווה מכשול לכאלו שאינם יודעים לערוך קוד פתוח.

האפשרויות העיקריות לבניית חנות באינטרנט המבוססת על קוד פתוח הן על בסיס מערכות ניהול תוכן כלליות (כאמור דרופל, ג'ומלה ובעיקר וורדפרס, וגם וויקס הישראלית נכנסה לתמונה בשנים האחרונות) או על בסיס מערכת ייעודית להקמת חנויות וירטואליות – מג'נטו.

היתרונות של חנות אינטרנטית מבוססת קוד פתוח      

       

חנות וירטואלית הנבנית על בסיס קוד פתוח מציעה לבעליה מספר יתרונות:

* עלות נמוכה – ביחס לחנות הנבנית מאפס במיוחד עבור הבעלים הספציפיים ובקוד סגור העלות של חנות אינטרנטית קוד פתוח זולה יותר אך מצריכה השקעה מצד בעלי החנות.

* עשרות אלפי תוספים – כל אחת ממערכות הקוד הפתוח כוללת עשרות אלפי תוספים המאפשרים ליצור אתרים עשירים מאוד. חשוב להדגיש כי חלק גדול מהתוספים הם חינמיים לחלוטין, וכי רובם ככולם כבר נכללים באתרים רבים ועל כן נדיר שיש בהם תקלות (ולהיפך, בעקבות פידבקים מגולשים תוספים רבים זכו להשתכלל עוד ועוד(.

* אמינות – גם המערכות עצמן נהנות מאמינות גבוהה, שהרי כל באג בהן, ולו הקטנטן ביותר, מן הסתם כבר אותר (ותוקן!) לאחר שעשרות מיליוני משתמשים ברחבי העולם כבר בנו אתרים בזכותן.

* חוסר תלות בחברה לבניית אתרים – באופן עקרוני יכול כל אדם להקים לעצמו חנות וירטואלית בעזרת וורדפרס, דרופל, ג'ומלה, וויקס או מג'נטו, וכל שעליו לעשות הוא להשקיע זמן מה בלימוד המערכת והאופציות השונות שהיא מציעה. יחד עם זאת מומלץ בכל זאת לבנות חנויות אינטרנטיות בעזרת אנשי מקצוע המיומנים בניצול מלוא האפשרויות של כל מערכת ובנוסף תורמים גם בצד התוכני ולא רק הטכני. כשבונים את החנות על בסיס קוד פתוח, אין תלות בחברה שבנתה את האתר והדבר מבטיח גמישות מקסימלית מבחינת בעלי החנות בהמשך הדרך.

וורדפרס, דרופל, ג'ומלה או מג'נטו?

כשמקימים חנות וירטואלית קוד פתוח שהאופציות המועדפות הן וורדפרס, דרופל, ג'ומלה, וויקס או מג'נטו.

ברוב רובם של המקרים חברת בניית האתרים שאת שירותיה תשכרו על מנת להקים לכם חנות אינטרנטית תמליץ בחום על אחת המערכות, ולמעשה כמעט לכל איש מקצוע בתחום יש העדפה משלו – המבוססת לא מעט על טעם אישי ונוחות (מי שבנה אתרים רבים בעזרת דרופל מן הסתם שולט ברזי מערכת זו באופן מושלם ועל כן יעדיף לבנות באמצעותה גם את החנות שלכם, וכו').

באופן כללי כדאי לדעת שלמג'נטו ישנו יתרון משמעותי, שכן פלטפורמה זו נבנתה במטרה להקים באמצעותה חנויות, ובהתאם היא מכילה מגוון רחב של אופציות ליצירת חנויות וירטואליות משובחות.

יחד עם זאת גם למערכות ניהול התוכן האחרות, הגם שאינן ייעודיות לחנויות, ישנם יתרונות רבים, שכן הפופולאריות הרבה שלהם הובילה ליצירת שלל תוספים ואפשרויות שאותם ניתן לנצל גם לטובת חנות. בנוסף מציעות פלטפורמות אלה תוספים ייחודיים למסחר אלקטרוני – למשל virtuemart בג'ומלה או woocommerce בוורדפרס.

באופן עקרוני חנות וירטואלית קוד פתוח בוורדפרס היא הפשוטה ביותר להקמה, ואילו דרופל וג'ומלה מציעות יותר אפשרויות אבל מחייבות לימוד מעמיק יותר.

Speak Your Mind

*