יוסל ברגנר – מקורות ההשראה של יצירותיו

אחד מ"סודות" ההצלחה של כל אמן, ובפרט של ציירים, הינו מקורות השראה מגוונים ונכונים עבורו. דוגמה מצוינת ליוצר שהשכיל לינוק השראה ממבחר מקורות, גם לאחר שכבר הפך צייר מפורסם ומוערך, היא יוסל ברגנר – אחד מהשמות הבולטים בעולם האמנות הישראלי ולא בכדי מככבים ציוריו בלא מעט מכירות פומביות באינטרנט כמו גם במכירות פומביות חיות רבות.

בית שכולו תרבות והשראה

יוסף ולדימיר ברגנר – כך נקרא הצייר המוכשר כשנולד ב-1920 בווינה – ספג השראה כבר מגיל 0 שכן הוא גדל בבית שכולו תרבות מגוונת: אביו היה הן משורר והן מתרגם, אמא היטיבה לשיר ואילו אחד מדודיו, משה ברגנר (שלאחר עלייתו לא"י שינה את שם המשפחה להררי), היה אף הוא צייר, ובאופן כללי הבית שבו גדל יוסל עסק כל העת בתרבות, ביצירה ובשיחות אודות כל אלה.

גם בנעוריו המשיך ברגנר להקיף עצמו בתרבות ואמנות על מנת לספוג השראה מגוונת, ובגיל 17 הגיע לאקדמיה לאמנות במלבורן, שם גם הכיר את חברו הטוב ואת אחד ממקורות ההשראה שלו, יוסל בירשטיין, מי שהפך למשורר וסופר מוערך במיוחד.

את הקונספט של בית שכולו תרבות והשראה שכפל יוסל ברגנר גם בישראל: בשנת 1950 הוא עלה ארצה יחד עם אשתו אודרי, ציירת אף היא, וביתם בצפת היווה מקום מפגש שוקק חיים והומה רעיונות. גם לאחר שעברו לתל אביב, וגם בביתם הנוכחי במרכז העיר, לא רחוק מ"הבימה" ומשדרות רוטשילד, המשיכו הברגנרים לארח אמנים מגוונים וליהנות מהפריה הדדית ועיסוק משמעותי בתרבות, רוח ואמנות (אגב, את הבית היפה הם קנו לאחר שיוסל זכה בטוטו ביחד עם "קצבית, סנדלר וספר" כפי שסיפר לא פעם בראיונות).

מנעד רגשות רחב במיוחד

לצד ספיגת השראה מאנשי תרבות ואמנים רבים, נשענות יצירותיו של ברגנר גם על החיים עצמם, על מנעד הרגשות הרחב שהם מעוררים. יוסל תיעד את המציאות הישראלית, על פניה הרבגוניות, תחילה באמצעות מוטיבים גלותיים משהו ובהמשך הדרך בדרכים רבות, ולמעשה גם אותם מוטיבים שנתפשו כגלותיים כבר מוזגו אל ההווייה הישראלית.

עם השנים הפכו ציוריו של ברגנר ליותר צבעוניים כמו גם יותר בהירים, והיו גם כאלה שתיארו אותם כשמחים יותר. יחד עם זאת הוא עצמו הקפיד תמיד למזג במשיחות מכחול עדינות ומדודות היטב את השמח עם העצוב.

עם השנים הפכו מקורות ההשראה של יצירותיו של ברגנר למגוונים יותר ויותר, וכך למשל כלי מטבח רבים, ובפרט הפומפיה, סיפקו השראה לשורה ארוכה של ציורים וזכו לאנושיות מופלאה ביד האמן המגוון.

ההצלחה ארוכת השנים של יוסל ברגנר ופרס ישראל

באופן טבעי יוסל ברגנר עצמו היווה מקור השראה לאמנים אחרים, וכך למשל ניסים אלוני ז"ל כתב בהשראת סדרת ציורים מוכרת במיוחד של ברגנר את המחזה "הכלה וצייד הפרפרים" (ציור מפורסם אחד של ברגנר הוא "שלושת הבנות והפרפר", והוא גם זה שעיצב את התפאורה להצגה).

ברגנר זכה להערכה רבה מאז עלה ארצה, ושיאה של הערכה זו הוא פרס ישראל לאמנות שהוענק לו ב-1980.

מכירות פומביות באינטרנט – הדרך המשתלמת ביותר ליהנות מציור של ברגנר

ציוריו של יוסל ברגנר מככבים כאמור במכירות פומביות חיות רבות וכן בלא מעט מכירות פומביות באינטרנט.

חדוות היצירה, אותה לא איבד ברגנר גם כשהזדקן, ובאופן טבעי ראייתו הפכה פחות חדה והוא התקשה לעמוד לאורך זמן, והחריצות שאפיינה אותו לאורך כל הדרך – ובפרט לנוכח העובדה כי תמיד ראה בציור את הסיבה לקיומו ואת תמצית חייו – הביאו לכך שגוף העבודות שלו עשיר במיוחד וכל חובב אמנות, ולמעשה גם מי שאינו בקיא בתחום הציור אבל רוצה להפוך את הבית שלו ליפה ומעורר השראה, יכול למצוא ציור כלבבו.

לציורים נוספים של אמנים שונים בדקו בגלריית תירוש.

אותן מכירות פומביות באינטרנט הן הדרך המשתלמת ביותר לרכוש ציור של ברגנר – לפעמים הדבר שקול לזכייה בטוטו…

Speak Your Mind

*