למה מבחינת אבי גבאי משרד האוצר היה הגשמת חלום?

אבי גבאי – מי שהיה השר להגנת הסביבה בממשלתו של בנימין נתניהו, ועזב את התפקיד בעקבות הדחתו החפוזה של שר הביטחון משה יעלון עקב שיקולים פוליטיים צרים של נתניהו – גדל בשכונת בקעה בירושלים כשהשכונה עוד הייתה מעברה.

כבר בגיל צעיר הוא ידע שברצונו להגיע לעמדות מפתח, וזאת כדי להשפיע על החיים בארץ ולאפשר לכולם חיים בכבוד וברווחה אמיתית.

המקום מתאים ביותר לעשות זאת הוא משרדי הממשלה, כך שבאופן טבעי מבחינת אבי גבאי משרד האוצר היה תחנה הכרחית בדרך, ולמעשה אפילו סוג של הגשמת חלום – אחד מתוך רבים שהוא עוד מתעתד לממש.

קרא עוד על אבי גבאי משרד האוצר בלינק הזה.

מדוע עבור אבי גבאי משרד האוצר היה בית הספר הטוב ביותר?

התפקיד של אבי גבאי במשרד האוצר היה ראש צוות תקשורת באגף התקציבים, אגף רב השפעה באופן כללי וכזה שהצמיח אנשי מפתח רבים בציבוריות הישראלית.

מבחינת גבאי – בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים – משרד האוצר היה בית הספר הטוב ביותר שאפשר לבקש. הוא עבד לצידם של אנשי מקצוע איכותיים במיוחד, עסק בנושאים רחבי היקף ותמיד באופן מעמיק והיה שותף לדיונים, רפורמות ומהלכים חשובים.

לאחר 4.5 שנים מעצימות מאוד במשרד האוצר עבר גבאי אל "בזק", בימים שבהם חברת התקשורת הגדולה עוד הייתה בבעלות ממשלתית, וגם שם עשה חיל והתקדם עד שמונה בשנת 2007 למנכ"ל החברה. ב-2013, לאחר כמעט 6 שנים בתפקיד רב האחריות – שגם הוא היווה עבורו בית ספר של ממש – החליט גבאי לפרוש מעולם העסקים ולעבור אל המקום שבו יוכל להשפיע באמת, הפוליטיקה.

הכניסה לפוליטיקה – למען ערכים ולא עבור תפקידים

לאחר שעזב את התפקיד המכובד והכמובן משתלם כלכלית ב"בזק", חבר אבי גבאי למשה כחלון שהקים את מפלגת "כולנו".

גבאי ראה בכחלון ובפלטפורמה הפוליטית החדשה הזדמנות להכניס לפוליטיקה הישנה ערכים חדשים ובפרט מחויבות אמיתית לעבודה למען האזרחים ולא לטובת אינטרסים זרים או צרים.

לאחר הבחירות לכנסת העשרים ועם הקמתה של הממשלה ה-34, מונה אבי גבאי לתפקיד השר להגנת הסביבה.

אם מבחינת אבי גבאי משרד האוצר היה הגשמת חלום בצעירותו, המשרד להגנת הסביבה היה מקום מצוין להגשים חלומות אחרים, ואכן עד מהרה הוא יצק לתפקיד תכנים רבים ולא היסס להתעמת עם גורמי כוח שונים לטובת האזרח הפשוט. דוגמה טובה לכך היא המאבק שלו לפינוי מכל האמוניה, שכידוע מהווה סכנה ביטחונית וסביבתית חמורה במיוחד, ממפרץ חיפה, כשלשם כך פורסם מכרז למפעל חדש באזור שאינו מיושב בצפיפות כמו מפרץ חיפה.

במקביל לדאגה לסביבה, שכמובן משפיעה באופן יומיומי על החיים של כולנו, הציג השר גבאי עמדות נחרצות בנושאים משמעותיים אחרים ובפרט היה השר היחיד שמתח ביקורת על מתווה הגז הבעייתי. כשראש הממשלה נתניהו פיטר את שר הביטחון המוערך משה יעלון משיקולים לא ברורים, התייצב מולו השר הצעיר גבאי ואף בחר להתפטר ולפעול מחוץ לממשלה נגד מגמת ההקצנה שלה.

כיצד רואה אבי גבאי את עתידה של מדינת ישראל?

לאחר שהתפטר מממשלת ישראל, עזב אבי גבאי גם את מפלגת "כולנו", שהתגלתה מבחינתו כמסגרת שאינה מחויבת לערכים שהיא עצמה התחייבה כי תפעל כדי לקדמם.

הצעד הבא של גבאי היה התפקדות למפלגת העבודה, מי שבגלגוליה הקודמים הקימה למעשה את מדינת ישראל, וגם כעת מפגינה מחויבות אמיתית לערכים ולא לתפקידים, למעשים ולא להצהרות, לפעילות לטובת כל האזרחים ולא למען טייקונים.

באופן טבעי חולם גבאי על תפקידים משפיעים גם בעתיד, ובמסגרת הפוליטית – וסביר להניח שכפי שהגשים חלומות קודמים, גם חלום זה יתממש, לטובת כלל אזרחי ישראל.