היתרונות של השקעות בנדל"ן האמריקאי על פי ערן פולק מ-HAPVENTURE

ארה"ב מהווה יעד למשקיעים בנדל"ן מכל רחבי העולם. נתון אחד שמעיד על מגמה מובהקת זו הוא שלושת מיליארדי הדולרים שהשקיעו בשנת 2014 משקיעים סיניים בעיר ניו יורק בלבד, עלייה של יותר מ-40% ביחס לשנה שקדמה לה, ועוד נתון חד משמעי הוא 3.8 מיליארדי הדולרים שהשקיעו משקיעים סיניים בניו יורק תוך 7 חודשים בלבד בשנת 2015.

גם ישראלים רבים קפצו על הרכבת האטרקטיבית של השקעות בשוק הנדל"ן האמריקאי – ולפי ערן פולק, אחד ממייסדי HAP (קרן השקעות מצליחה), מגמה זו תלך ותתעצם לנוכח היתרונות המשמעותיים של אפיק השקעה זה.

מידע נגיש באמת, ובשפע

אחד היתרונות המרכזיים של שוק הנדל"ן בארצות הברית לפי ערן פולק הוא הגישה הנוחה לכמויות עצומות של מידע לגבי כל נכס בכל שכונה בכל עיר ובכל מדינה. המידע יקר הערך מאפשר לכל מי שעוסק בנדל"ן, בכל צורה שהיא, וכך למשל קרן ההשקעות HAP, לקבל החלטות מושכלות, על סמך תמונת מצב עדכנית ומקיפה – ובעצם להשקיע את הכסף לא על סמך הערכות או תחזיות אלא על סמך מידע מדויק, כך שישנו סיכוי גבוה יותר לתשואה גבוהה.

מחירים אטרקטיביים

מחירי הדירות והבתים בארה"ב צנחו לפני כעשור בעשרות אחוזים, וגם כיום הם עדיין אטרקטיביים מאוד. ערן פולק מסביר שגם רמת המחירים של השטחים לבנייה נמוכה מאוד, ובהתאם יזמים כגון HAP יכולים להציע דירות במחירים אטרקטיביים, ולנוכח הגאות הצפויה בארה"ב, כדאי מאוד להשקיע בה.

מה חושבים ערן פולק ו- HAP על דונלד טראמפ?

דונלד טראמפ, הנשיא ה-45 של ארצות הברית, מושך אליו לא מעט אש ועוד יותר ביקורת, חלק ניכר ממנה מוצדקת. אבל כשבוחנים את מצבו של שוק הנדל"ן האמריקאי, הרי שיזמים כמו HAP יוצאים נשכרים מכניסתו לבית הלבן של איש העסקים השאפתן. טראמפ הבהיר כי במוקד כהונתו חיזוק הכלכלה האמריקאית, וברור מאליו שככל שהכלכלה תתחזק, כך יצמח מהר יותר שוק הנדל"ן במדינה, ובנוסף בכוונתו של היזם לשעבר והנשיא בהווה להסיר חסמים בירוקרטיים ולהקל על יזמים חדשים וקיימים לבנות – עוד סיבה טובה להשקיע כעת בנדל"ן בארה"ב.

אזרחות אמריקאית למשקיעים

חשוב לציין כי כאשר שוקלים את האפשרות להשקיע בנדל"ן בארצות הברית, כדאי בהחלט לשקול במקביל נקיטת צעדים לקבלת אזרחות אמריקאית. במיוחד כאשר מדובר בהשקעות גדולות וכאשר רוצים מעת לעת לגלות מעורבות בניהול ההשקעה או בהשבחתה – אזרחות בהחלט יכולה לעזור. יתר על כן, אזרחים ומשקיעים שמגיעים מזמן לזמן לארצות הברית יכולים לאתר בהצלחה יתרה הזדמנויות מצוינות, שלא קל לאתר עבור מי שמנהל השקעה מרחוק ב-100 אחוזים מהזמן.

יתכן שבנקודה זו אתם שואלים את עצמכם – מה עם הוצאות הנסיעה בכל פעם שעולים על טיסה הלוך או על טיסה חזור? כיום, כך מתברר, הטיסה לארה"ב כבר לא צריכה להיות יקרה כל כך. זה עולה פחות מאשר בעבר, בזכות אתרים כדוגמת https://www.alice.co.il ודומיהם. מה כל כך מיוחד באתרים הללו? קודם כל, הם מאפשרים למצוא בקלות רבה טיסות למגוון יעדים (לרבות יעדים פנימיים, בארצות הברית, כמובן). בנוסף, ניתן בצורה כזאת לאתר מחירים נמוכים, בכל נקודת זמן. עבור משקיעים רציניים, כל אפשרות לקצץ בעלויות היא, ללא ספק, מבורכת.

היעדר אלטרנטיבות ראויות

גם אחרי שמונים את כל היתרונות של השקעה בנדל"ן בארה"ב, כדאי לזכור שבמציאות הכלכלית של ימינו ולנוכח העובדה שהעולם הוא במובנים רבים כפר גלובלי, ישנן אופציות השקעה נוספות ועל כן כדאי להשוות בין מספר אפשרויות.

אבל גם מבחינה זו, מציין ערן פולק, מתבלטת האופציה של נדל"ן בארה"ב. כאן בארץ רמת המחירים של הדירות, המשרדים, הבתים ושאר נכסים אפשריים הינה גבוהה מאוד, וקשה מאוד להאמין שהמחירים עוד יעלו. למעשה מומחים רבים מתריעים מפני היווצרות בועת נדל"ן, שתתפוצץ ותגרום להשקעות רבות לרדת לטמיון, ועוד כדאי לקחת בחשבון שהלחץ הציבורי על הממשלה מתחיל לתת אותותיו וכיום ישנם חוקים שפוגעים עוד יותר בכדאיות ההשקעה בנדל"ן בישראל.

גם יעדים אטרקטיביים אחרים הפכו בשנים האחרונות פחות זוהרים: הנדל"ן בלונדון ספג מכה משמעותית בעקבות ה"ברקזיט", שכן לאחר שבריטניה החליטה לעזוב את האיחוד האירופי, מעמדה של בירת אנגליה נחלש. נדל"ן בברצלונה מהווה סיכון עקב המתיחות בין קטלוניה לשלטון המרכזי במדריד וחוסר הוודאות לגבי עתיד העיר, ברלין הפכה גם היא יקרה מדי ואילו מדינות מזרח אירופה התגלו כמקומות שעדיין מתקשים לקיים שוק חופשי באמת.